Skip to content

Sosyal medya tasarımınızı güçlendirmeye hazır mısınız? Sosyal medya tasarımı, doğru grafik ve görsel tasarım planı uygulaması ile daha fazla takipçi kazanma yolunda size destek olacaktır.

Sosyal medya tasarımlarının gerçekte ne olduğunu açıklayarak başlayalım. Sosyal medya Tasarımları: Facebook, Instagram, YouTube veya Twitter sayfalarınızın en üstünde gördüğünüz grafiklerdir. Çoğu durumda, yeni ürün bilgilerini, web sitesi adresini, şirket bilgilerini ve hatta tanıtım videolarını içerebilir.

Sosyal Medya Tasarımların Önemi

Sosyal medya tasarımları, marka bilinirliğine destek sağlayarak hedef kitlenizi işletmeniz ve hizmetlerinizle buluşturur. Sosyal medyada görsel olmak, marka bilinirliğini artırabilir ve en önemlisi takipçiniz ile olan etkileşimlerinizi artırabilir.

Gönderinize bir görsel eklemek; paylaşım, kaydetme, retweet veya beğeni sayısını neredeyse 3 kat artırabilir. Bu nedenle gönderi içeriğiniz için doğru görseli seçmek son derece önemlidir.

Sosyal medya tasarımları, sadece üstünde biraz metin bulunan hoş bir görüntü değildir. Kullanıcılara iletmek istediğiniz bilgilere bağlı olarak, belirli yazı tipi stillerini, renk şemalarını veya grafik düzenini kullanmak işletmeniz açısından büyük avantaj sağlar.

Örneğin: Görüntünün ana mesajıyla alakasız kullanılan yazı tipi, görselin kafa karıştırıcı, tutarsız veya çirkin görünmesine neden olabilir.

Sosyal medya, bağlantı, katılım ve satış için fırsatlar sunar. Stil ve uyum ile yapıldığında, grafik ve sosyal medya tasarımı müşteri tabanınızı genişletebilir. Sosyal medya tasarımının markanızı yükseltmenize ve takip etmenize yardımcı olacağını aşağıdaki yolları keşfedin!

 1. İzlenecek Bir Hikaye

Takipçiler, hikayenizin ne olduğunu ve neyi temsil ettiğinizi bilmelidir. Sosyal medya tasarımınız ve grafikleriniz, takipçilerinizin kolayca takip edebileceği bir hikayeyi anlatmalıdır. Hikayenizin ne olduğunu bilmek için nihai hedefinizin ne olduğunu bilmeniz gerekir. İlk etapta var olma nedeniniz nedir? Sosyal medya takipçileriniz neden sizinle ilgilensin?

Sosyal medyadaki herkes sayfanız için uygun olmayabilir, ancak hedef kitlenizi tanımak ve anlamak onlara nasıl ulaşabileceğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Hedef kitlenizi ve onlara göndermek istediğiniz mesajı bilmek, onların ilgisini çekecek grafikler tasarlamanıza yardımcı olacaktır. Her tasarımın bir amacı olmalı ve hedef kitlenizi bir şekilde hareket etmeye ikna ederken markanızın hikayesini anlatmalıdır.

 1. Markalaşma

Markanız ideal olarak hikayenizin bir uzantısı olmalıdır, ancak markanızın aynı zamanda baştan sona uyumlu olması gerekir. Sosyal medya sayfanızdaki tercih ettiğiniz tasarımlar, sağlam bir marka stratejisi düşünülmeden rastgele tasarlanmışsa, takipçilerinizin kafası karışabilir. Ayrıca markanızı profesyonel olarak görmekten vazgeçebilirler. Logonuzun ayrıca grafik tasarım planınızla eşleşmesi de markalaşma sürecinizde büyük önem taşıyor.

 1. Görsel Memnuniyet

İnsanlar, sosyal medya postlarında asıl hedefe çoğu zaman bir görsel üzerinden yönlendirilir. Metni okumak için zaman harcamayabiliriz; ancak gördüğümüz görselleri ve tasarımları beynimizin bir köşesine not ederiz.

Bu ihtiyacı karşılamak için markalaşma ve sosyal medya tasarımlarınızın kendi ayakları üzerinde durabileceğinden emin olun! İnsanlar görselleri metin verilerinden daha kolay işler, bu nedenle tasarımlarınızı dikkate alın.

 1. Kalite

Grafik tasarım, genel sosyal medya tasarımıyla güzel bir şekilde eşleştirildiğinde, sosyal medya kullanıcısına kalite bekleyebilecekleri sinyalini verir. İzleyiciler, yatırım yapmak istedikleri marka veya şirket olup olmadığına kendileri karar verecek ve karar vereceklerdir.

Sonuç olarak, markanızın veya mesajınızın onlar için doğru olup olmadığına takipçileriniz karar verecektir. Ama öncesinde onlara kaliteli sosyal medya tasarımları sunarsanız, tasarımınız kaliteyi ve profesyonelliği işaret ettiğinde, hedef kitlenize bakmaları ve etkileşime geçmeleri için onlara haklı bir neden vermiş olursunuz.

 1. İşe Alım

Markanız, kullandığınız sosyal medya tasarımlarının genel mesajınızı tutarlı bir şekilde temsil etmesi sonucunda insanların işinizin bir parçası olmaktan gurur duymasını sağlamaktadır. Bu gurur, yeni takipçilerin, muhtemelen yeni çalışanların ve hatta yatırımcıların işe alınmasıyla sonuçlanır.

Sosyal Medya Tasarımları Faydaları

Kapak resminizi marka yönergelerinize veya şirket renklerine göre tasarlamak, marka bilinirliğinizi oluşturmak ve profesyonel görünmesini sağlamak için harika bir adımdır.

İşletme profiliniz köklü bir marka gibi göründüğünde, yayınladığınız içeriğe dikkat etmenin zamanı gelmiştir.

Gönderi tasarımı, paylaşılan posta eklenmiş bir görüntüdür. Ana amacı, kullanıcının dikkatini çekmek ve gerçekte ne paylaştığınızı okumaktır.  

İşte sosyal medya pazarlamasında iyi bir grafik tasarımın markanıza yaptıkları;

 • İyi bir tasarımın hatırlanma şansı daha yüksektir ve ayrıca kullanıcılar görselle ilgiliyse en nihayetinde gönderinizi paylaşabilirler. Çok iyi tasarımlar daha fazla etkileşime eşittir !
 • Bir çekici sosyal medya tasarımı, dijital pazarlama sürecinde olumlu bir imaj oluşturur
 • İnsanlar metni okumayı sevmezler ve görsel temas yoluyla yeni bilgiler edinme ve gördüklerine göre tepki verme eğilimindedirler.
 • Sosyal medya tasarımları sadece şirketin ürünlerinin reklamını yapmak için değil, aynı zamanda bir şirketin kültürünü, değerlerini ve vizyonunu iletmek için de kullanılabilir.

Sosyal Medya Tasarımların İşletmeye Kattığı Katma Değer

 1. Bir işletmenin markasının profesyonelliğini artırır:

İşinizi bir profesyonel gibi yürütüyorsanız, markanız neden sosyal medyada profesyonel bir görünüme sahip olmasın? Kartvizitiniz veya antetli kağıdınız müşteriye profesyonel yaklaşımınızı gösterdiğinden, profiliniz ağdaki sanal kartvizitinizdir. Görsel olarak güçlü bir işletme, markanızın benzersiz kişiliğini sergiler ve yeni müşterilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olur. Kullandığınız sosyal medya tasarımları ne kadar kaliteli görünürse o kadar çekicilik yaratır.

 1. Marka bilinirliğine yönelik destek:

Müşteriler, görsel marka görünümünü , karşılaştıkları bir anda değerlendirirler. İlk olarak, potansiyel takipçinin profilinizin veya içeriğinizin hikayelerinizi veya gönderilerinizi takip etmeye devam etmek için ilginç olup olmadığına karar vermesi için beş saniye yeterlidir. Görseller, grafikler ve infografikler gibi görsel içerikler, sosyal medyada genellikle yalnızca metin içeren gönderilerden daha fazla etkileşim alır. Müşterilerinizin sizi hatırlamalarına izin verirseniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için er ya da geç geri döneceklerdir.

 1. Müşterileri bir şirkete ve ürünlerine bağlar:

Sosyal medya işletme profili ücretsiz bir reklam aracıdır. İlgi çekici sosyal medya tasarımları ile düzenli olarak değerli içerik yayınlayarak, gönderilerinizin paylaşım veya beğeni sayısını kolayca en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Bu aksiyonunuz sonucunda ise web sitenizin trafiğini artırabilir ve satışlarınıza harika bir ivme kazandırabilirsiniz. 

 1. Profesyonel görünmesini sağlar:

Herhangi bir iş kurulumunun ilk hedeflerinden biri, markalarının tamamıyla profesyonel bir imajını sağlamak olmalıdır. Kitlenizle iletişim kurmak için kullandığınız platformdan bağımsız olarak (dijital veya geleneksel), kullanıcılar markanız hakkında kapsamlı bir profesyonel fikir edinmelidir.

Sonuç olarak ister yolun başında küçük bir işletme olun, ister çevrimiçi bir mağaza ister bir büyük ölçekli bir işletme olun; sosyal medya tasarımları işletme pazarlama stratejiniz için hayati önem taşır!

Temel bir tasarım oluşturmanıza yardımcı olacak birçok çevrimiçi ve çevrimdışı araç vardır. Ancak sosyal medya pazarlamasında Sosyal Medya Tasarımları dediğimizde profesyonel tasarımlardan bahsediyoruz. Profesyonellerle çalışarak daha yaratıcı ve yenilikçi grafik içeriklere sahip olabilirsiniz.

Bu nedenle, profesyonel sosyal medya tasarımları oluşturma konusunda yetenekli ve deneyimli bir tasarım ortağı arıyorsanız, başka yere bakmayın. Bize ….. adresinden e-posta göndermeniz yeterlidir.

Yeni Projenizde
Bizimle Çalışmak İster Misiniz?

Whatsapp
Bize Ulaşın