Skip to content

Kurumsal kimlik tasarımı, işletmenizin şu anda nerede durduğunu ve yakın gelecekte nereye gidebileceğini tanımlar. Temel olarak, işinizi pazarda tanıtmak için kullandığınız her öğe, işletmenizin belirli bir temel değerleri kümesine ve buna tasarım veya kopyalama şeklinde eklenmiş imaja sahiptir.

Kurumsal kimliğinizi kampanyalarınızda, kartvizitinizde, web sitesi içeriğinizde, giyim, ambalaj ve basılı reklam formlarınızda da görebilirsiniz.

Kurumsal Kimlik Neden Olmalı?

Kurumsal kimlik neden olması lazım diye çok fazla araştırma yapıldığının farkındayız. Şöyle ki markanızın kimliğini korumak, işinizin büyümesi için hayati bir adımdır. Kurumsal kimlik için bir tasarıma sahip olmanın önemli olmasının birkaç nedeni bulunuyor. Ancak bu terimin önemini kavramak için bilmeniz gereken bazı temel nedenler aşağıda listelenmiştir:

Kurumsal Kimliğin Önemli Olmasının Nedenleri:

  1. Kişiliğinizi oluşturur:

Markanızın, pazarlama terimleriyle “marka kişiliği” olarak adlandırılan bir “kişiliği” vardır. Bu kişi, temel olarak işletmenizin bir profilidir. Ayrıca kurumsal kimliğiniz, kamusal iletişiminizle öne çıkan bir kişilik oluşturmalıdır. Bir örnek, Nike’ın güçlü, kendine güvenen bir marka kişiliğidir ve Apple, daha fazla negatif alana sahip minimalist logo tasarımları ve ince tasarımıyla kendini gösteren, teknoloji konusunda bilgili, modern ve düzenli bir kişiliğe sahiptir. Benzer şekilde, güçlü bir kişiliğe sahip bir marka, işletmenin kimliğiyle uyumlu benzer kişilik özelliklerine sahip kişilere hitap eder.

  1. Tutarlılığınızı gösterir:

Bir marka kimliğiniz olduğunda, işletmeniz o kimliğin sınırları içinde kalabilir ve kendine özgü bir ‘doğa’ya sahip olabilir. İşletmenizin jargonları, marka dili, tasarımı/temaları vb. ile tutarlı görünmesine yardımcı olur.

  1. Kalabalıkta farklı görünmenizi sağlar:

Potansiyel müşterilerinizin sizi fark etmesini istiyorsunuz. Markanızın, özellikle internette, rakiplerinizin kalabalığında öne çıkmasına ne dersiniz? Markanız kurumsal kimlik için özgün bir tasarıma sahip değilse, müşterilerin sizi diğerlerinden ayırt edemeyecekleri için unutulma ihtimaliniz çok yüksektir

  1. Müşterilerle sağlıklı bir ilişki kurmaya yardımcı olur:

Bir şirketin markalaşması ve kimlik inşası her zaman el ele gider. Sahip olduğunu kurumsal kimlik tasarımı ile markanızın ürün veya hizmetlerini tanımlayan benzersiz bir kimliğe sahip olmak, işletmenin pazar yani müşterilerle ilişki kurmasını sağlayacaktır.

Kurumsal Kimlik Neden Önemlidir?

Kurumsal kimlik, markanızın fiziksel görünümünü oluşturan en önemli unsurlardan biridir. Genellikle logonuzu ve web sitenizi, antetli kağıt ve kartvizitiniz gibi destekleyici cihazları, ayrıca sosyal medya platformlarınızı ve işletmenizin mottosunu içerir.

İşinizi profesyonel bir şekilde göstermek istiyorsanız, tutarlı bir kurumsal kimlik edinmek ve tutarlılığını sağlamak önemlidir. Belirli bir renk ve yazı tipi paletine bağlı kalmak, tutarlı logo konumlandırması ve basılı ve çevrimiçi iletişimlerinizde aynı ses tonunu kullanmak, profesyonel duruşunuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Kurumsal Kimliğin Faydaları

Kurumsal kimliğe yatırım yapan bir şirket, bu işte sonuna kadar kalıcı olduğunu gösterir. Şirketin başarılı olma konusunda ciddi olduğuna dair bir mesaj gönderir. Müşteriye güven duygusu verir.

  • Kurumsal kimlik, işletmenin kültürü veya kişiliği hakkında bir fikir verir.
  • Tutarlı bir kimlik oluştururken bir şirket tanınmalarını ve hatırlanmalarını sağlar.
  • Tek tip bir kurumsal kimlik, hedef kitlesi arasında anında tanınır hale gelir.
  • Güçlü bir kurumsal kimlik, müşteri bilincini geliştirebilir ve bir şirketin rekabet gücünü artırabilir.

Kurumsal Kimliği Marka Kimliği ve Marka İmajıyla İlişkilendirme

Marka kimliğinin doğal olarak şirketin kültürünü, amaçlarını ve hedeflerini birleştirmeye uygun olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin Google, marka ve kurumsal kimliğinde de kendini gösteren canlı, eğlenceli, yenilikçi bir kültüre ve çalışma ortamına sahiptir.

Marka imajı, müşterinin markanızı gerçekte nasıl algıladığı ve yorumladığıdır. Kurumsal kimlik, marka kimliği ile mutlaka aynı olmayabilir. Müşteri, bir markanın logosunu hemen tanıyabilir ve bu anında karşı tarafta kuvvetli bir güven duygusu oluşturabilir.

Buna çok güçlü bir örnek verecek olursak, Coca Cola markasını ele alabiliriz. Firmanın logosunu gördüğünüz andan itibaren kaliteli bir ürün aldığınızı direkt olarak anlarsınız.

Kurumsal kimlik tasarımı çalışmalarında tutarlılığı korumak önemlidir; çünkü müşterinin sizinle karşılaştığı her noktada marka kimliğini pekiştirir. Bu nedenle sosyal ağ platformları, haber bültenleri ve e-posta pazarlaması, satış broşürleri ve benzerleri gibi tüm temas noktalarını dikkate almak önemlidir.

Yeni Projenizde
Bizimle Çalışmak İster Misiniz?

Whatsapp
Bize Ulaşın