Skip to content

İşletmenize en uygun şekilde E-Ticaret çözümleri ile kazancınıza tam anlamıyla destek oluyoruz. Günümüzde E-Ticaret hem maliyet hem de zaman konusunda birçok fayda sağladığı gibi bir mağazadan farkı olmayan kullanıcılar tarafından çok yaygın ve sıklıkla kullanılan bir sistemdir.

Mirket Medya olarak işletmenize uygun E-Ticaret web tasarımları ve yazılımları oluşturmakta ve sektörde hızla yükselmenizi sağlıyoruz.

E-ticaret nedir?

E-ticaret, internet üzerinden mal veya hizmet alım satımı ve satışı tamamlamak için yapılan para ve veri aktarımıdır. Diğer bir adıyla elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinir. Elektronik ticaret veya e-ticaret, firmaların ve bireylerin internet üzerinden bir şeyler alıp satmalarını sağlayan yeni nesil bir iş modelidir.

E-Ticaret Türleri

Ticaret gelişmeye devam ettikçe, yürütülme biçimleri de gelişmeye devam ediyor. E-ticaret modellerinin en geleneksel türleri şunlardır:

İşletmeden Tüketiciye (B2C): B2C e-ticaret, en popüler e-ticaret modelidir. İşletmeden tüketiciye satış, bir çevrimiçi perakendeciden bir halı satın aldığınızda olduğu gibi, satışın bir işletme ile tüketici arasında gerçekleştiği anlamına gelir.

İşletmeden İşletmeye (B2B): B2B e-ticaret, üretici ve toptancı veya toptancı ve perakendeci gibi başka bir işletmeye mal veya hizmet satan bir işletmeyi ifade eder. İşletmeler arası e-ticaret, tüketiciye yönelik değildir ve genellikle hammadde, yazılım veya birleştirilmiş ürünler gibi ürünleri içerir. Üreticiler ayrıca B2B e-ticaret yoluyla doğrudan perakendecilere satış yapmaktadır.

Doğrudan Tüketiciye (D2C): Doğrudan tüketiciye e-ticaret, e-ticaretin en yeni modelidir. D2C, bir markanın bir perakendeci, distribütör veya toptancıdan geçmeden doğrudan son müşterisine satış yapması anlamına gelir. Abonelikler popüler bir D2C öğesidir ve InstaGram, Pinterest, Facebook, SnapChat vb. platformlar aracılığıyla sosyal satış, doğrudan tüketiciye satış için popüler platformlardır.

Tüketiciden Tüketiciye (C2C): C2C e-ticaret, bir mal veya hizmetin başka bir tüketiciye satılmasını ifade eder. Tüketiciden tüketiciye satışlar eBay, Etsy, Fivver vb. platformlarda gerçekleşir.

Tüketiciden İşletmeye (C2B): Tüketiciden işletmeye, bir bireyin hizmetlerini veya ürünlerini bir ticari kuruluşa satmasıdır. C2B, maruz kalma, fotoğrafçılar, danışmanlar, serbest yazarlar vb. sunan etkileyicileri kapsar.

Online Alışverişin Faydaları ve Avantajları Neler?

Bilgisayarlar, tabletler veya akıllı telefonlar üzerinden yapılabilen e-ticaret, mail order katalog alışverişinin dijital versiyonu gibi düşünülebilir. Kitaplar, müzik, uçak biletleri ve hisse senedi yatırımı ve çevrimiçi bankacılık gibi finansal hizmetler dahil olmak üzere e-ticaret işlemleri aracılığıyla akla gelebilecek hemen her ürün ve hizmete ulaşılabilir.

Günümüzde birçok kişi kolaylık nedeniyle çevrimiçi alışveriş yapmayı tercih ediyor. Örneğin, bir kişi mobilya mağazasında alışveriş yaptığında, mağazaya gitmesi, bir park yeri bulması ve ihtiyaç duyduğu ürünleri bulana kadar mağazanın içinde yürümesi gerekir. Almak istediği eşyaları bulduktan sonra, çoğu zaman kasada uzun kuyruklarda beklemesi de cabası.

Artık her birimiz, belirgin avantajı nedeniyle online shop seçeneğini tercih ediyoruz. Neden mi?

  • İnternete mobil ve masaüstü üzerinden artan erişim nedeniyle çevrimiçi alışveriş her geçen gün popülerliğini artırıyor.
  • Ürünleri bulmak daha kolaydır ve mağazaya gitmeden ürünleri kolayca ve zahmetsizce sipariş edebilirsiniz.
  • Bir ürünü bulmak, online alışverişlerde her zaman daha kolay ve zahmetsizdir.
  • Alışverişinizi çevrimiçi olarak sipariş edebilir ve uygun bir teslim alma noktasına ( Tıkla ve Getir ) teslim ettirebilirsiniz.
  • Bazı ürünler çevrimiçi olarak çok daha ucuzdur, çünkü bazı özel ürünler yalnızca çevrimiçi alışveriş yapanlar bunlara erişebilir.
  • Ürünlere çevrimiçi göz atmanın ve alışveriş yapmadan önce fiyatları karşılaştırmanın birçok kullanışlı yolu vardır.
  • Yüksek memnuniyet online shop kapsamında çevrimiçi mağazaların yüksek memnuniyet derecesi yüksektir.
  • E-ticaret tercihinde nadir veya niş ürünler satın almak için daha uygundur. Örneğin, gerçekten istediğiniz sınırlı sayıda üretilen spor ayakkabılar veya yalnızca başka ülkelerde bulunan yoga matı.
  • Gizlilik esastır. Geleneksel bir şekilde bir mağazada alışveriş yaptığınızda herkes ne satın aldığınızı görür. Online alışveriş ile her zaman istediğiniz mahremiyete ve anonimliğe sahip olursunuz.

Avantajı ve Dezavantajlarıyla Online Ödemeler

Mevcut fiziksel işletmelerin sanallaştırılması piyasada sabit hale geldi. İnsanlar, fiziksel bir mağazaya taşınmak yerine, çevrimiçi ödemelerle ürünleri giderek daha fazla satın alma eğiliminde.

Online ödemeler için bir web sitesi oluşturmak, fiziksel mağazanızdan ayrılmak anlamına gelmez. Bir çevrimiçi mağaza, mevcut satış pazarına hakim olan yeni tüketici türlerine, rakiplerin gerisinde kalmamaları ve müşterilere daha hızlı ulaşmalarını sağlamaları için ilerleme ve adaptasyon anlamına gelir.

Doğru çevrimiçi ödeme yöntemini seçerseniz, ödeme aracılarından daha düşük faiz oranları elde edebilirsiniz.

Avantaj: Paranızı Anında Alırsınız!

Birçoğu neredeyse anında ödeme ve onay sunan doğru ödeme şirketini seçerseniz gecikme olmaz. Bu, bir işletme olarak, bir satın alma gerçekleştikten hemen sonra siparişlerin ve doğrudan ödemelerin anında onayını alacağınız anlamına gelir.

Dezavantaj: Daha Yüksek Faiz Oranları

Daha düşük faiz oranlarının bir avantaj olduğunu zaten öğrendik, ancak bilmediğiniz şey, bazı şirketlerin gerçekten çoğu çevrimiçi bankacılık sisteminden daha yüksek bir faiz oranına sahip olacağıdır. İşinizle ilgili her şeyde olduğu gibi küçük yazıları okumak ve şirketin sunduğu tam olarak anlamak.

Avantaj: Müşteriler İçin Daha İyi Fırsatlar

Bazı çevrimiçi ödeme operatörlerinin de müşterilere vermek için kendi teklifleri ve teşvikleri olacaktır. Bu genellikle hizmeti kullanan siteye tek bir kuruşa mal olmaz, ancak daha fazla satışa yol açabilir. Bir yan not olarak, kendi satış ürünlerinizi ve tekliflerinizi tanıtmak için bu çevrimiçi ödeme şirketleriyle de çalışabilirsiniz.

Dezavantaj: Müşteriler Diğer Sitelerden Teklifler Görecek

Yeni satışınız ya da belki yeni ürünleriniz hakkında haber alabilseniz de, bu aynı zamanda diğer şirketlerin de aynı şeyi yapabileceği anlamına gelir. Sitenizin öne çıkan site olduğundan emin olmanız gerekir ve bu genellikle POS üzerinde bazı ödevler yapmak anlamına gelebilir.

E-ticaretinizde kullanmak için en iyi çevrimiçi ödeme şekli hakkında hala şüpheleriniz varsa, operatörleri ve aracıları kullanmaktan çekinmeyin. Bu, daha az yatırım gerektirebilir. Ancak müşterilerin satın alması gereken çeşitli seçenekleri artıracaktır.

Yeni Projenizde
Bizimle Çalışmak İster Misiniz?

Bize Ulaşın