Kartvizit Tasarımı

Dijital dünyada net olarak görünebilmek adına yapılandırılmış reklam modülüz sayesinde tüm internet dünyasında görünebilir olabilirsiniz.

Facebook, Google, LinkedIn ve diğer tüm reklam veren dijital platformlar ile dijital reklam satın alım yapabilir dilerseniz tüm mecralarda doğru kitleye ulaşabilirsiniz.

Reklam Yönetimi Nedir?

Basitçe söylemek gerekirse reklam, ürünü anlatmak ve satmaktır. Reklam Yönetimi, bir ürün veya hizmeti satmak için çeşitli medyaları kullanmanın karmaşık bir sürecidir. Bu süreç, pazarlama araştırmasından oldukça erken başlar ve ürünün satılmasına yardımcı olan medya kampanyalarını kapsar.

Etkili bir reklam yönetimi süreci olmadan, medya kampanyaları verimli olmaz ve tüm pazarlama süreci çöpe gider. Dolayısıyla etkin bir reklam yönetimi sürecine inanan şirketler, mal ve hizmetlerini satma konusunda her zaman bir adım öndedir.

Basitçe söylemek gerekirse reklam, ürünü anlatmak ve satmaktır. Reklam Yönetimi, bir ürün veya hizmeti satmak için çeşitli medyaları kullanmanın karmaşık bir sürecidir. Bu süreç, pazarlama araştırmasından oldukça erken başlar ve ürünün satılmasına yardımcı olan medya kampanyalarını kapsar.

Etkili bir reklam yönetimi süreci olmadan, medya kampanyaları verimli olmaz ve tüm pazarlama süreci çöpe gider. Dolayısıyla etkin bir reklam yönetimi sürecine inanan şirketler, mal ve hizmetlerini satma konusunda her zaman bir adım öndedir.

Facebook Reklamları

Facebook reklamcılığı, bir kullanıcı bir reklamı her tıkladığında ağa ödeme yapmanız gereken bir tıklama başına ödeme (PPC) (tıklama başına maliyet (TBM) reklam modeli olarak da bilinir) üzerinde çalışır.

Ayrıca Facebook reklamcılığı, pazarlamacıların reklamlarının görünürlüğünü artırmalarına, marka bilinirliği oluşturmalarına ve açıkça tanımlanmış ölçümleri ve kampanya hedeflerini ölçmelerine yardımcı olur ve gelecekte daha iyi, daha optimize kampanyalar oluşturmalarına yardımcı olur.

Facebook reklamları ile sayfanızı, sayfanızdaki gönderileri, kullanıcıların yaptığı işlemleri veya web sitenizin kendisini tanıtabilirsiniz.

Bu arada Facebook reklamlarında resimler, videolar, atlıkarınca (birden çok resim), hızlı deneyimler ve koleksiyonlar dahil olmak üzere çeşitli reklam biçimleri bulunuyor. Facebook reklamları temelde konum, demografik ve profil bilgilerine göre kullanıcılara hedeflenir.

Bu seçeneklerin çoğu yalnızca Facebook’ta kullanılabilir. Bir reklam oluşturduktan sonra, reklamınızın alacağı her tıklama veya bin gösterim için bir bütçe ve teklif belirlersiniz.

Facebook’un En Önemli Reklam Hedefleme Seçenekleri

Kullanıcılar daha sonra reklamlarınızı Facebook’taki kenar çubuğunda veya haber akışlarında görür.

Bu kılavuz, web sitenize trafik çeken TBM reklamları oluşturmaya yönelik en iyi uygulamalarda size yol gösterecektir.

Facebook’un diğer reklam seçenekleri, etkileşimi ve marka bilinirliğini artırmak için mükemmeldir.

Peki, kimler Facebook’ta reklam vermeli?

Pek çok işletme, Facebook reklamlarında başarısız oluyor. Neden mi? Çünkü iş modelleri için hangi reklamların Facebook’ta etkili olup olmayacaklarının farkında değiller.

Geçmişte, Facebook reklamları arama reklamlarından çok görüntülü reklamlara benziyordu. Ayrıca ürün reklamları gibi yeni reklam sürümleri, reklam verenlerin ürünleri doğrudan kullanıcılara satmasına izin veriyordu.

Facebook reklamlarına uyan en iyi iş modeli, kullanıcılarından tek seferde değil, zaman içinde gelir elde eder. Bir kullanıcı size e-postasını vermiş olabilir, ancak muhtemelen bir şey satın almadan önce karşı tarafta daha fazla güven oluşturmanız gerekebilir.

Facebook Reklamları Nasıl Hedeflenir?

Çoğu pazarlamacının Facebook reklamlarında yaptığı bir numaralı hata, onları doğru hedeflememekten kaynaklanıyor. Facebook’un reklam hedefleme seçenekleri benzersizdir. Tüm reklamlarınızı demografiye göre hedefleyebilir ve en iyi müşterilerinize benzer kullanıcıları hedeflemek için özel veya benzer hedef kitleler oluşturabilirsiniz.

Artan kullanıcı tabanı ve yüksek sayıdaki mevcut hedef kitle hedefleme seçenekleri nedeniyle Facebook, sosyal medya reklamcılığında lider konuma geldi. Aslında, bir eMarketer araştırmasına göre , sosyal medya pazarlamacılarının %96’sı Facebook’u en etkili sosyal medya reklam platformu olarak görüyordu.

Doğru yapıldığında, Facebook reklamcılığı hem B2B hem de B2C işletmelerinin yeni potansiyel müşteriler elde etmek ve bunları müşterilere dönüştürmek için ücretli reklamlardan yararlanmasına yardımcı olur.

Neden Facebook Reklamlarını Kullanmayı Seçmelisiniz?

Şu anda, 3 milyondan fazla işletme Facebook’ta aktif olarak reklam veriyor. Facebook’u işletmeniz için geçerli bir ücretli reklam kanalı olarak görmenizin 3 nedeni ise şöyle:

  1. Büyüyen izleyici boyutu: Facebook’un şu anda %83’ü kadın, %75’i erkek olmak üzere toplam 2 milyar aylık aktif kullanıcısı var. Ayrıca, Facebook’un Kitle İstatistikleri, pazarlamacıların hedef kitlelerini daraltmalarını çok daha kolay hale getiriyor.
  2. Dikkat: İnsanlar sosyal ağlarda çok zaman geçirirler. Pazarlamacılar, doğru reklamları doğru kişilerin önüne koymak için bu zamanı kullanabilirler.
  3. Hedefleme seçenekleri: Facebook teklifleri, işletmelerin kullanıcıları konum, demografi, yaş, cinsiyet, ilgi alanları, davranış ve çok daha fazlasına göre hedeflemesine olanak tanır.

Google Reklamları

Google Ads, Google’ın çevrimiçi reklamcılık programıdır. Bununla birlikte sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgilenen kitlelere ulaşmak için çevrimiçi reklamlar oluşturmanıza olanak tanır. Google Ads platformu, tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığıyla çalışır. Yani bir ziyaretçi reklamınızı her tıkladığında ödeme yapmanız gerekir.

“Neden Google Ads kullanmalıyım?” sorusunun cevabını merak edenler için kısaca Google ADS:

  • Reklamların ulaşabileceği kadar çok kişiye ulaşan Ads kampanyaları yürütmek için engelleri atlamak ve kalın bürokrasiyi aşmak zorundaydınız. Bu kampanyaları başlatmak ve bitirmek, başka yerlerde daha iyi kullanılabilecek zaman ve kaynaklar alacaktır.

Google Ads kampanyalarınızın bütçesi üzerinde tam ve kapsamlı kontrole sahipsiniz. Reklamdaki maksimum tekliften kampanyanın günlük bütçesine kadar her şeyi siz kontrol edersiniz.

  • Ayrıca her ay ne kadar harcamak istediğinize karar verebilir ve performans grafiğine göre bütçeyi istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bir reklam son derece iyi performans gösterdiğinde, istenen sonuçları artırmak için reklam harcamasını artırabilirsiniz.
  • Marka adınızı, kişiliğinizi, itibarınızı vb. güçlendirmek, ziyaretçileriniz arasında güven oluşturmak için Google reklamları gereklidir. Bunları tutarlı bir şekilde ne kadar çok tekrarlarsanız , markanız o kadar güçlü olur ve potansiyel müşterilerle o kadar çok güven kazanırsınız.
  • Ads arama ağı aracılığıyla, potansiyel müşteriler tıklamasalar bile markanızı, sloganınızı, sunduğunuz ürünleri ve sergilemek için kopyanızı ve uzantılarınızı kullandığınız her şeyi görürler. Ayrıca, Ads görüntülü reklam ağı aracılığıyla, reklamınızı daha fazla kişiye göstermeyi seçerek marka bilinirliğine öncelik verebilirsiniz.

Google, potansiyel müşterilere göz atarak hangi reklamların görüleceğine karar verirken, tıklama sonrası açılış sayfası deneyimini hesaba katar. Bir AdWords destek sayfasına göre:

  • Tıklama sonrası açılış sayfası deneyimi, Reklamların web sitenizin reklamlarınızı tıklayan kişilere tam olarak aradıkları şeyi hızlı ve zahmetsiz bir şekilde ne kadar iyi sunduğunun ölçüsüdür. Tıklama sonrası açılış sayfanız, insanların reklamınızı tıkladıktan sonra ulaştığı URL’dir ve sunduğunuz deneyim, Reklam Sıralamanızı ve reklam açık artırmasındaki konumunuzu etkiler. Kötü bir kullanıcı deneyimi sunan web sitelerini işaret ediyorsa, reklamlarınız daha az gösterilebilir veya hiç gösterilmeyebilir.

LinkedIn Reklamları

LinkedIn reklamları, çeşitli sponsorlu gönderiler ve diğer yöntemlerle LinkedIn sosyal ağlarına erişim sağlayan ücretli bir pazarlama aracıdır. Linkedin Ads, B2B şirketlerinin potansiyel müşteriler, çevrimiçi tanınma, içerik paylaşma ve daha fazlasını oluşturması için güçlü bir pazarlama aracıdır.

Profesyoneller pazarında büyümek için şirketler, bunu başarmada LinkedIn pazarlamasını kullanmak zorundadır. LinkedIn reklamları, şirketlere yalnızca daha fazla erişim ve tanınırlık sağlamakla kalmaz, aynı zamanda satışları artırma, yetenekli insanları işe alma ve bir endüstrinin sosyal medya varlığının bir parçası olma fırsatı sunar. LinkedIn’in bir parçası olmak, organik olarak çevrimiçi büyüme üzerinde olumlu etkilere sahip olabilir.

Peki, LinkedIn Reklamlarının Avantajları Neler?

LinkedIn , profesyoneller için bir sosyal medyadır ve kullanıcıları, çoğunlukla işle ilgili konularda diğer profesyonellerle bağlantı kurmak için kullanır. Bu, işe alım ihtiyaçlarını karşılamak, meslektaşlarınız arasında haber tartışmak ve paylaşmak, sektör haberlerini keşfetmek ve çok daha fazlası olabilir.

2016’dan beri Microsoft’un bir yan kuruluşu olan Linkedin; 220’den fazla ülkede 660 milyondan fazla kullanıcıya sahip, hem profesyoneller hem de işletmeler için en büyük sosyal ağdır.

LinkedIn reklamlarının işletmeler için en iyi yararı, çevrimiçi reklamcılıkla işle ilgili belirli hedeflere daha kolay ulaşma yeteneğidir.

Bir platform olarak LinkedIn reklamları, işlev ve hedefleme tarzları açısından doğrudan Facebook ile karşılaştırılabilir ve çevrimiçi reklamcılık söz konusu olduğunda her ikisinin de artıları ve eksileri ön plana çıkar. Hedeflerinize bağlı olarak, birçok platformu kullanan mükemmel çevrimiçi reklam karışımını seçmek, şirketiniz için en iyi çözüm olabilir.

LinkedIn Reklam Yöneticisi, bir reklam kampanyası oluşturmanıza, başlatmanıza ve sonuçlarını ölçmenize olanak tanıyan bir araçtır. Bu araç, bir kampanya oluşturmak isteyen herkes tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu, onu kullanmak için bir programlama geçmişine ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Ayrıca 23 dilde mevcuttur ve uluslararası olarak gösterilecek kampanyalar oluşturabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar