Skip to content

Sosyal medya bir iletişim aracıdır. Sosyal medyayı kullanarak ulaşmak istediğiniz kitleye en kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ancak doğru yöntemlerle ulaşmak için profesyonel çalışmalar gerekmektedir. Mirket Medya sosyal medya ekibimiz sizin için uygun görseller ve içerikler tasarlar. Böylelikle sosyal medyada örneğin Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn gibi mecralarda istediğiniz sonuçları alırsınız.

Bu doğrultuda Mirket Medya ve ekibi sosyal medya çalışmaları yapmakta ve müşterilerimizin memnuniyetini artırmaktadır. Bu sayede sosyal medyada kurumsal yada ticari başarı sağlamaktadır.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında yayınlanan içeriği oluşturma, planlama, analiz etme, dinleme ve bunlarla etkileşim kurma sürecidir. Bu araçlar ve hizmetler, zamandan tasarruf sağlayan, üretkenliği artıran ve hedef kitlenizin potansiyelinden yararlanan bu süreçleri otomatikleştirmenize yardımcı olabilir.

Sosyal medya yönetimi söz konusu olduğunda iki seçenek vardır: araçlar ve hizmetler. Hootsuite ve Sprout Social gibi sosyal medya yönetim araçları, stratejinizi düzene sokarak gönderileri planlamanıza, kullanıcılarla etkileşim kurmanıza ve eğilimleri analiz etmenize olanak tanır. Öte yandan, sosyal medya yönetim hizmetleri tüm işi sizin için yapıyor, ancak size oldukça pahalıya mal olacaktır.

Sosyal medya yönetim araçları, tüm sosyal profillerinizin sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamanıza katkıda bulunur.

Sosyal medya, iş dünyasında ayrılmaz bir rol oynamaktadır. Dünya çapında sosyal medyayı kullanan 3,2 milyar insan ve her saniye 11 yeni kullanıcıyla, modanın küresel bir standarda dönüştüğünü söyleyebiliriz. Sosyal medya yönetim araçları ve hizmetleri, bu büyüklükte bir kitleye ulaşmanıza ve bir sosyal medya kampanyası yürütmeyi kesinlikle daha basit hale getirmenize yardımcı olabilir.

Sosyal Medya Tasarımları

Günümüzde sosyal platformlar genellikle tüketicilerin markaları keşfettiği ilk yer oluyor. Bu nedenle, harika bir ilk izlenim bırakmak, güçlü bir sosyal medya varlığı oluşturmanın ilk adımıdır.

Sosyal medya tasarımı, sosyal medya platformlarında görsel içeriğin planlanması, geliştirilmesi ve oluşturulmasını ifade eder. Tasarıma yatırım yapmak, markaların tanınırlık kazanmasına ve hedef kitlelerinde yankı uyandıran içerik oluşturmasına yardımcı olur.

Sosyal medya tasarımınız marka algınızı da etkileyecektir. Oluşturduğunuz ve yayınladığınız her gönderi bir hikaye anlatır ve marka imajınıza katkıda bulunur.

Bu özellikle Instagram, TikTok ve Facebook gibi görsellere öncelik veren platformlarda önemlidir.

Sosyal Medya Tasarımların Planlanması

Tasarımınız üzerinde çalışmaya başlamadan önce detaylı bir planlama yapmanız şart. Hatta üzerine düşünmeniz gereken belli başlı konular da bulunuyor.

Birincisi marka kimliğinizdir – sosyal medya platformunuz bunun görsel temsili olacaktır, bu nedenle siz ve ekibiniz bunun ne olduğu hakkında net bir fikre sahip olmalısınız.

Bir sonraki adım, kitlenizi anlamak için pazar araştırması yapmaktır. Cevaplanacak sorular şunları içerir:

  • Bir markada ne arıyorlar?
  • Değerleri nelerdir?
  • Neyle ilgileniyorlar?
  • Ne hakkında endişeliler?
  • Sosyal medyada ne görmekten hoşlanırlar?

Bu, tasarım yaklaşımınızı yönlendirmek için referans çerçeveniz olarak hizmet edecektir.

Rakiplerinizin hangi görsel stratejileri kullandıklarını ve tüketicilerin nasıl tepki verdiğini bilmek her zaman faydalıdır. Ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, hedef kitlenizde yankı uyandıran yaratıcı varlıklar tasarlamak için o kadar donanımlı olursunuz.

İşletmeler için Twitter, Instagram, YouTube ve Pinterest gibi sosyal medya platformları, sizi destekleyen gerçek insanlarla doğrudan etkileşim kurmak için mükemmel alanlardır. Marka bilinirliğini arttırırken takipçilerinizi eğlendiren içerikle bağlantılar kurduğunuz yer burasıdır. Sosyal medya faydalı olduğu kadar, rekabet gücü de yüksek bir platformdur.

İçeriği yayınladığınızda, yalnızca diğer markalar tarafından üretilen içerikle değil, aynı zamanda platformun sıralama algoritmasıyla da rekabet edeceği sonsuz bir içerik akışına anında katılır. Sosyal medyada yalnızca güçlüler hayatta kalır, ancak iyi haber şu ki, dikkat çekici sosyal medya grafikleri, akılda kalıcı, ilgi çekici içerik oluşturmak için cephaneliğinizdeki en iyi araçlardır.

Fotoğraflar, resimler ve infografikler, herhangi bir sosyal medya haber akışındaki alıntılardan ve metinlerden daha fazla yer kaplar. Peki işletmenizin çevrimiçi ortamda öne çıkmasını sağlamak için grafiklerden nasıl yararlanabilirsiniz? Basit bir adım, şüphesiz sosyal medya sayfalarınızın her birinde yayınlanacak ilginç ve ilgi çekici grafikler içermesi gereken bir sosyal medya stratejisi oluşturmaktır.

Sosyal Medya Paylaşım Stratejisi

Sosyal paylaşım, sosyal medya kullanıcılarının bir sosyal ağda bağlantılarına, gruplarına veya belirli bireylere web içeriği yayınlamasını tanımlar. Kurumsal sosyal medya pazarlama stratejilerinin temel amaçlarından biri, içerik paylaşmak için mevcut izleyicilerinden yararlanarak marka bilinirliği oluşturmaktır.

Sosyal medya paylaşım stratejisi: Sosyal medya hedeflerinizi, bunlara ulaşmak için kullanacağınız taktikleri ve ilerlemenizi ölçmek için izleyeceğiniz metrikleri özetleyen bir belgedir. Sosyal medya pazarlama stratejiniz, aktif olduğunuz her platforma özel hedeflerle birlikte mevcut ve planlanmış tüm sosyal medya hesaplarınızı da listelemelidir.

Reklamlardan veya diğer pazarlama varlıklarından farklı olarak sosyal paylaşımlar, halk tarafından oluşturulan organik bir promosyon şeklidir. Tüketiciler ürünleri, blog yazılarını ve ilham verici görselleri istedikleri için paylaşırlar. Arkadaşlar, aile ve iş arkadaşları da dahil olmak üzere sosyal bağlantılar paylaşılan içeriği gördüğünde, doğrudan bir işletme tarafından görüntülenen bir mesajdan daha fazla yankı uyandırır.

Son olarak iyi bir sosyal medya planı, ekibinizdeki rolleri ve sorumlulukları tanımlamalı ve raporlama ritminizi özetlemelidir.

Sosyal Paylaşım Ve Marka

Ürün önerileri ve satış veya promosyonların ötesinde, sosyal paylaşım da bir markayı tanımlamak için kritik bir yerdir. Tüketiciler sadece kim olduklarını ve ne sunduklarını anlamak için bir şirketin web sitesini ziyaret etmezler, aynı zamanda Facebook Sayfalarına veya Twitter özet akışlarına da giderler.

Bir şirketin müşterileriyle nasıl ilişki kurduğunu görmek, yalnızca bir web sitesi iddiasında bulunmaktan daha önemlidir. En önemlisi, kullanıcılar bir şirketin gönderilerini veya içeriğini paylaştığında, tüketicilerin gözünde onları doğrular. Sosyal kanıt, bir işletmenin itibarı için çok değerlidir ve bir vakıf kurulduğunda katlanarak artma eğilimindedir.

Yeni Projenizde
Bizimle Çalışmak İster Misiniz?

Bize Ulaşın